Genelecin äänentoisto Suomen paviljonkiin Venetsian biennaalissa
Venetsian biennaali on merkittävä, joka toinen vuosi järjestettävä kansainvälinen nykytaidenäyttely, joka muuttaa Venetsian kaupungin ilmaisullisen luovuuden ja inspiraation näyttämöksi ja houkuttelee vuosittain yli 600 000 kävijää. Vuonna 1895 perustettu biennaali järjestetään vuonna 2026 jo 61. kerran.
Biennaalin keskeisellä Giardini-puistoalueella sijaitseva Suomen Aalto-paviljonki juhlii tänä vuonna 70-vuotista taivaltaan. Paviljongin suunnittelivat arkkitehdit Alvar ja Elissa Aalto vuonna 1956 taidemesenaatti ja Nykytaide ry:n puheenjohtaja Maire Gullichsenin tilauksesta. Aallon arkkitehtuurille poikkeuksellinen kiilamainen rakennus valmistettiin alun perin tilapäiseksi ja helposti siirrettäväksi, mutta paviljonki seisoo edelleen alkuperäisellä paikallaan. Aalto-paviljonkia pidetään myös tärkeänä osana kansainvälistä arkkitehtuuribiennaalia, joka järjestetään taidebiennaalin tavoin joka toinen vuosi.
Aalto-paviljonki.
Suomen Aalto-paviljongin näyttelystä vastaa Frame Contemporary Art Finland, joka on kutsunut vuoden 2026 näyttelyyn mukaan taiteilija Jenna Sutelan ja kuraattori Stefanie Hesslerin. Sutelan Aeolian Suite on moniaistinen teos, jossa ääni ja liike muodostavat paviljonkiin erilaisten tuulten näyttämön. Venetsiassa ja Helsingissä äänitettyjen tuulten ja säädatan lisäksi teoksen äänimaailmassa esiintyvät esimerkiksi Helsingin Merihaansilta, pyykkinarut, tuulikoneet ja lasten puupuhallinorkesteri.
Jenna Sutela.
Teoksen päähenkilöitä ovat Venetsiassa esiintyvät erilaiset tuulet – Tramontana, Bora chiara, Bora scura, Scirocco ja Garbin – joiden laulu toimii oppaana sään kuuntelemiseen. Personoimalla Venetsian kaupunkia muovaavia ilmakehän voimia ja yhä epävakaampaa globaalia ilmastoa Aeolian Suite käsittelee kysymyksiä, jotka ulottuvat arkisesta eksistentiaaliseen.
Sutela kommentoi: ”Voimme kuulla tuulen vain sen osuessa asioihin tai esineisiin: kun se puhaltaa puiden, kujien, huilujen tai siipien läpi tai niitä vasten. Tuulen kuunteleminen – sille mikrofonin ja äänen antaminen – on tapa pysyä avoimena maailmalle ja tunnustaa, että älykkyys ulottuu aistiemme tuolle puolen.”
Genelec Smart IP -kaiuttimet ovat nyt pysyvä osa Aalto-paviljonkia.
Genelecin Smart IP -kaiuttimet on asennettu pysyvästi Suomen paviljonkiin, ja ne jäävät pitämään huolta myös tulevien installaatioiden äänentoistosta, parantaen näyttelykokemusta täyteläisellä ja kristallinkirkkaalla äänellä. Kaiuttimissa yhdistyvät ensiluokkainen äänenlaatu, kestävyys, tyylikäs muotoilu ja helppokäyttöisyys, sillä Smart IP -sarjan PoE-kaiuttimien ja subwooferien ääni, virta ja ohjaus kulkevat yhden CAT-kaapelin kautta. Ne tarjoavat ihanteellisen ratkaisun integraattoreille ja tiloihin, joihin halutaan suorituskykyisiä ja skaalautuvia äänentoistoratkaisuja.
Lisätietoja näyttelystä löydät täältä.